Üyelik Girişi
Faaliyetler
Takvim

GENÇ KROMOZOMLAR

Kromozom canlılarda kalıtımı sağlayan genetik şifrelerdir. Anne-babanın karakterlerinin yavruya aktarılmasını sağlar. Çocuklar anne ya da babasına benzer. Anasının kuzusu veya babasının yavrusu deriz. İnsanı insan yapan, maymunu maymun yapan, timsahı timsah yapan kromozomdur. İlk insandan bu yana soyun değişmeden devam etmesi kromozomlar sayesinde sağlanır. Şifre öyle programlanmış ki neredeyse hiç hata vermeden ebeveynden çocuklara geçer. Eğer kromozomlarda genetik bir hasar olursa doğacak yeni nesilde arıza devam edecek ve bir sonraki nesilede bu bozukluk aktarılacaktır. Engelli-özürlü bireyler ortaya çıkacaktır, Down sendromu gibi.

*                            

Zor şartlar altında büyüyen çocukların kromozomlarının çabuk yaşlandığı ve hasar gördüğü biliniyor. Yaşlanan kromozom daha hassas hale gelir ve en basit bir etkide yapısal bozukluğa uğrar.

*

Kötü koşullarda yaşayan 9 yaşında ki bir çocuğun kromozom yaşı 19 yaşındaki çocuğunki gibidir.

Sık partner değiştirenlerin (evlilik dışı ilişkiler) çocuklarının kromozomları 9 yaşına kadar yaşlanır ve hasar görür.

Kolej okuyan aile çocuklarının kromozomu okumayanlara göre daha az yaşlanır. Çocukların refah ve huzurlu bir ortamda yetişmeleri kromozomlarının da daha sağlıklı olmasını sağlar.

*

Çocuklarımızın kromozomlarının çabuk yıpranmasını önlemek için onlara güzel sözler söyleyelim, azarlamayalım, uykularını tam almalarını sağlayalım, sağlıklı ve hijyenik besleyelim, erken yaşlarda uygunsuz ortamlarda çalışmalarına müsaade etmeyelim, çocuk işçiler istismarı yapmayalım, giyim kuşamlarına itina gösterelim, kişisel temizliklerine riayet etmelerini sağlayalım. Özellikle televizyon ve internette yayınlanan vahşet, katliam, cinayet, ihanet, ölüm içerikli haberleri ve programları izlemeyelim ve izletmeyelim. Çocuklar bu tür yayınlardan yetişkinlerden daha çok etkilenir...

*

Mutlu çocukların kromozomlarıda mutludur... ;)
*

İnsanlar, önce para kazanmak için sağlıklarını; sonra da sağlıklarını korumak için paralarını harcarlar” (Goethe)

Görüntü: http://mayozmitoz.blogspot.com.tr/p/icerik.html2507 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Şiir Köşesi
Özlü Sözler
El ele, daha iyiye, daha güzele !
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret108889